Czy automatyzacja pracy ma wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatni okres czasu to naprawdę dobra sytuacja na rynkach pracy – jak pokazują statystyki podane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia osiągnął najniższy poziom od 1991 roku. W październiku wynosiło niewiele ponad 8 procent, a jakieś spadki widoczne były w prawie wszystkich województwach. Tego typu sytuacja oznacza dla pracodawców, że będą oni mieli pewne problemy z wyszukaniem odpowiednich specjalistów.

Z pewnością taka sytuacja jest widoczna w branżach technologicznych, tam już od paru lat pracujący tam ludzie są przyzwyczajeni do tego, że to oni stawiają warunki. Lecz bardzo podoba sytuacja ma ostatnio miejsce w coraz większej ilości branż, również w obszarach, w których jeszcze do niedawna warunki dyktowały firmy.

Sytuacja tego typu może być bardzo korzystna nie tylko dla pracowników, lecz również dla całości gospodarki, którą będzie rozruszał wzrost wynagrodzeń. Oprócz tego duże znaczenie zaczynają mieć różne benefity, którymi pracownicy są kuszeni. Można do nich między innymi zaliczyć sportowe karty, opiekę medyczną czy pakiet ubezpieczeń dla pracownika i jego rodziny.

Co ciekawe, w naszym kraju trendy są zupełnie inne, niż w reszcie świata, gdzie jest obserwowany systematyczny wzrost poziomu bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że już w tym roku ogólna ilość ludzi pozostających bez pracy może osiągnąć poziom nawet 200 milionów. Głównym powodem takich problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Pomimo opinii licznych osób, technologiczny rozwój i zwiększająca się automatyzacja nie mają dużego wpływu na wysokość bezrobocia. Hasła tego typu można usłyszeć już od XIX wieku, a cały czas mimo wykorzystywania ogromnych ilości najróżniejszych maszyn pracowników nic nie zastąpi. Faktem jest natomiast to, że nowoczesne technologie będą powodowały znikanie niektórych zawodów i tworzenie się innych.

Ich liczba w ostatnich latach rośnie bardzo dynamicznie, albo w bezpośredni sposób one korzystają z nowoczesnych technologii, albo zapewniają jej odpowiednią obsługę. Z takich też powodów coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zatrudnienie inwestować powinny we własny rozwój i nie obawiać się zmian.