Przyspieszyć swoją karierę – kilka porad ekspertów

Namówiliśmy doświadczonego eksperta z markowego portalu pracy i kariery szukampracy.pl do napisania felietonu dot. poprawy swojego wizerunku w oczach pracodawców. Zapraszamy do lektury jego tekstu.

Stały etat to na pewno niemały komfort mentalny. Tym bardziej jeżeli dyskutujemy o pracy w rozbudowanym zakładzie, którego przyszłość ogólnie prezentuje się się w optymistycznych kolorach i nie ma mowy o zamknięciu firmy. Naturalnie nie we wszystkich sytuacjach łatwo jest znaleźć zatrudnienie w tak gigantycznym konglomeracie, jednak z oczywistych przyczyn zawsze rozsądnie choćby spróbować. Gdy rozprawiamy o wielkich koncernach, to nie bierzemy pod rozwagę jedynie spółek, które zwyczajowo związane są z ciężkim przemysłem, lecz w jakimś stopniu bezsprzecznie będą one dominować. Zatrudnienie w tego rodzaju sektorach rynkowych jak:

 • przemysł automotive,
 • przemysł górniczy,
 • przemysł metalurgiczny,
 • inne branże przemysłu zajmujące wytwarzaniem określonych towarów

  bezspornie pozwala na poczucie pewności jutra. W dobie współczesnej to w żadnym razie nie jest czymś naturalnym i w rzeczywistości coraz trudniej daje się tego typu funkcję pozyskać. Ma to swoją wagę w naszej ojczyźnie, gdzie rynek zatrudnienia w żaden sposób nie należy do zrównoważonych i o długoterminową opcję zatrudnienia jest rzeczywiście ciężko. Trzeba tu dodać, że z ogólnokrajowymi firmami wiążą się ponadto takie definicje jak zbiorowe zatrudnienia, ale też masowe rozwiązania umów. Z tymi ostatnimi naturalnie żaden z nas wolałby nie mieć nieprzyjemności, lecz skoro już o nich dyskutujemy, to w takim przypadku większość zatrudnionych ma szansę na godziwe pożegnanie się z własnym koncernem i otrzymanie określonej należności z racji odprawy.
  W małych spółkach na ogół na takie podejście nie ma sensu oczekiwać. Praca w ogólnopolskim koncernie to z góry ustalone korzyści związane ze sferą socjalną, czyli nie chodzi wyłącznie o gwarancję utrzymania zatrudnienia, ale także o rozmaite, cokolwiek by nie mówić, bardzo istotne płaszczyzny. Z dużymi koncernami z reguły mamy styczność w rozmaitych państwach, w tym także w naszej ojczyźnie. Rozliczne światowe firmy zakładają swoje wytwórnie nie tylko w swoim kraju macierzystym, lecz także rozszerzają swój biznes na rynkach międzynarodowych i w ten sposób wzmacniają bardzo różne rynki lokalne.
  W naszej ojczyćnie z tego typu zjawiskiem stykamy się w skali makro, jako że zasadniczo Polska jest obszarem dobrze usposobionym do perspektywicznych, „zamorskich” biznesmenów. Ci z kolei wznoszą w naszym kraju fabryki, ponieważ jest to dla nich co najmniej rentowne z wielorakich przyczyn.

  Tekst napisany przez szukampracy.pl oferty pracy